Baremul de corectare pentru proba de Limba Română de la Bacalaureat 2022

Baremul de corectare pentru proba de Limba Română de la Bacalaureat 2022

Ministerul Educației a publicat la ora 15:00, pe subiecte.edu.ro, baremul de corectare și subiectele de la proba de Limba Română de la examenul de Bacalaureat 2022. În această dimineață, elevii de clasele a XII-a și a XIII-a au susținut proba scrisă la Limba Română.
Descarcă de aici subiectele Bacalaureat 2022 Limba română de la uman și de la subiectele Bacalaureat 2022 Limba română real.

Marți, 21 iunie, este programată proba obligatorie a profilului (discipline, în funcție de profil: Matematică și Istorie), iar miercuri va avea loc proba la alegere a profilului şi specializării. Proba la Limba și literatura maternă se va desfășura joi, 23 iunie.

Baremul poate fi descărcat de mai jos, pentru fiecare profil.

Baremul de la profilul real-tehnologic:

Subiectele de la profilul real-tehnologic:

Baremul de la profilul uman-pedagogic

Subiectele de la profilul uman-pedagogic:

Citește și:
Subiecte română uman Bacalaureat 2022. Caracterizarea personajului dintr-o comedie studiată, tema eseului de 400 de cuvinte de la subiectul al III-lea
Subiecte Bacalaureat 2022, Limba și literatura română: Text la prima vedere din Nicolae Iorga și eseu de 400 de cuvinte cu particularitățile unei comedii – profilele real și tehnologic
Profesoara Genoveva Cerchez, despre subiectele de la Bacalaureat 2022, la Română: Nu lasă prea mult loc pentru originalitate sau pentru interacţiunea autentică, personală cu textul literar / Sugestii de rezolvare

Articolul Baremul de corectare pentru proba de Limba Română de la Bacalaureat 2022 apare prima dată în Edupedu.ro.

Close