Un singur candidat a avut temperatura peste 37,3 ̊C la prima probă scrisă a Bacalaureatului 2020, desfășurată luni, anunță Ministerul Educației Naționale. Acesta precizează că elevul va susține examenul în etapa specială, pe 6 iulie. MEC anunță, totodată, că 46 de candidați s-au aflat în izolare, iar 5 – în carantină/spitalizați.

Potrivit ministerului, au fost eliminați pentru tentativă de fraudă 85 de candidați, care nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de Bacalaureat.

Următoarele probe se vor desfășura conform următorului calendar:

• marți, 23 iunie – Limba și literatura maternă
  • miercuri, 24 iunie – proba obligatorie a profilului
  • joi, 25 iunie – proba la alegere a profilului și a specializării

Primele rezultate vor fi afișate marți, 30 iunie, până în ora 12.00.

Articolul Bacalaureat – prima probă scrisă: a fost înregistrat un singur caz de elev cu temperatură. 85 de elevi au fost eliminați pentru tentativă de fraudă apare prima dată în Edupedu.