Bacalaureat 2021. Limba română și Matematică, subiectele de rezervă

Bacalaureat 2021. Limba română și Matematică, subiectele de rezervă

Subiectele de rezervă pentru Limba română și Matematică au fost publicate de Ministerul Educației, după încheierea probelor din prima și a doua zi de examen. Variantele de rezervă sunt folosite în cazurile de urgență, acolo unde au loc incidente.

Varianta de rezervă pentru proba scrisă la Limba română a avut un text la prima vedere din Iosif Vulcan, “Mărturii despre Eminescu”, la care candidații aveau de rezolvat 5 cerințe. La subiectul I B, pentru 20 de puncte elevii aveau un text despre cum descoperirea timpurie a unui talent influențează dezvoltarea acestuia.

Subiectul al III-lea a fost un eseu cu particularitățile unui text dramatic studiat.

Varianta de rezervă de la Matematică – au fost publicate doar cele pentru profilurile/filierele tehnologic și științele naturii:

Baremele pot fi descărcate de aici:

Foto: © Igor Mojzes | Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care site-ul Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Bacalaureat 2021. Limba română și Matematică, subiectele de rezervă apare prima dată în Edupedu.ro.

Close