Elevii absolvenți de clasa a XII-a au dat astăzi proba la alegere a examenului de Bacalaureat 2022. Elevii au de ales dintre 11 discipline, în funcție de profilul fiecăruia.

La proba la alegere a profilului și a specializării de la Bacalaureat 2022 s-au înscris 119.828 de candidați, potrivit Ministerului Educației. Este penultima probă de la această sesiune.

Disciplinele dintre care au avut de ales elevii:

Examenul de astăzi este susținut la 11 discipline – acestea sunt:

• Anatomie și fiziologie umană;
  • Biologie vegetală și animală;
  • Chimie;
  • Economie;
  • Fizică;
  • Geografie;
  • Informatică;
  • Logică, argumentare și comunicare;
  • Psihologie;
  • Sociologie;
  • Filosofie;
Subiecte proba Economie BAC 2022

Articolul BAC 2022 Subiecte, proba de Economie / La subiectul al II-lea, elevii au avut de calculat suma de restituit în cel de-al treilea an, dintr-un credit pe 4 ani apare prima dată în Edupedu.ro.