Asociația Studenților în Construcții anunță că livreză voluntar persoanelor peste 50 de ani și vulnerabile produsele si medicamentele de care au nevoie

Asociația Studenților în Construcții anunță că livreză voluntar persoanelor peste 50 de ani și vulnerabile produsele si medicamentele de care au nevoie

”Livrăm bătrânilor și persoanelor vulnerabile, în mod voluntar, produsele si medicamentele de care au nevoie”, scrie pe site-ul Asociației Studenților în Construcții. „Vă rugăm să apelați la “voluntarii livratori” doar dacă aveți peste 50 de ani sau suferiți de probleme de sănătate care vă vulnerabilizează la COVID-19”, se precizează în anunț. Studenții spun că acest serviciu este 100% gratuit și că cei care apelează la el plătesc doar contravaloarea produselor de pe bon.

”Prin această acțiune, noi, tinerii voluntari care avem cel mai mic factor de risc vom prelua comenzile de mâncare/ medicamente de la bătrânii sau persoanele vulnerabile și 𝗹𝗲 𝘃𝗼𝗺 𝗹𝗮𝘀𝗮 𝗹𝗮 𝘂𝘀𝗮 𝗰𝗮𝘀𝗲𝗶 𝗳𝗮𝗿𝗮 𝗮 𝗶𝗻𝘁𝗿𝗮 𝗶𝗻 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗮𝗰𝘁 𝗱𝗶𝗿𝗲𝗰𝘁 𝗰𝘂 𝗱𝘂𝗺𝗻𝗲𝗮𝗹𝗼𝗿. Numerele de telefon pentru livrare pot fi accesate pe site.

Astfel, reducem riscul categoriilor de persoane care sunt cele mai expuse la dezvoltarea de complicații care pot duce la internare în urma infectării cu COVID – 19. De asemenea, pe termen mediu și lung, contribuim la reducerea supraaglomerării din spitale prin protejarea categoriilor de persoane vulnerabile.

În următoarele zile ne propunem să oferim experiența acumulată în cadrul acestei acțiuni cât mai multor echipe de voluntari din zone diferite ale țării și împreună să contribuim la depășirea acestor momente delicate pentru întreaga omenire,” mai spun reprezentanții ASCB.

În plus, cine vrea să se ofere voluntar pentru această acțiune a studenților se poate înscrie printr-un formular.

FOTO: ascb.ro

Articolul Asociația Studenților în Construcții anunță că livreză voluntar persoanelor peste 50 de ani și vulnerabile produsele si medicamentele de care au nevoie apare prima dată în Edupedu.

Close