Asociația Elevilor din Constanța a trimis un ceas și o listă de revendicări Guvernului: În rural, elevii să meargă la școală; în orașe cu multe infectări, să învețe online

Asociația Elevilor din Constanța a trimis un ceas și o listă de revendicări Guvernului: În rural, elevii să meargă la școală; în orașe cu multe infectări, să învețe online

Având în vedere că a mai rămas puțin timp până la începerea noului an școlar, Asociația Elevilor din Constanța (AEC) a transmis luni, la Guvern, un colet conţinând un ceas şi o listă de revendicări cu mesajul că trebuie luate măsuri reale privind începerea anului şcolar şi că nu mai există timp pentru amânarea deciziilor.

„Mai exact, noi ne dorim să fim consultaţi cu privire la deciziile din educaţie, să se asigure laptopuri conectate la internet pentru fiecare elev în parte, fără discriminare, ghiduri pentru recuperarea materiei, pentru că în semestrul al doilea au fost 900.000 de elevi fără acces la un dispozitiv şi implicit la educaţie, să se asigure formarea continua a profesorilor pentru a putea preda online şi reglementarea şcolii online, astfel încât să nu existe nicio problemă din punct de vedere legislativ”, a declarat Sabina Spătariu, noul președinte AEC, potrivit Agerpres.

AEC propune ca elevii să meargă la școală în mediul rural, în zonele unde nu sunt cazuri de COVID-19, iar în zonele urbane în care unde sunt multe infectări, şcoala să se desfăşoare exclusiv online.

„În municipii sau oraşe precum Suceava, să se lucreze exclusiv în sistem online, pentru că sălile sunt prea mici pentru numărul mare de elevi, iar condiţiile sanitare din şcoli nu sunt cele mai bune, motiv pentru care solicităm şi măşti, dezinfectant şi asigurarea hârtiei igienice şi a săpunului, la toaletă”, a precizat Spătariu.

Liderii elevilor reclamă faptul că scenariul hibrid este încă neclar și nu a mai rămas mult timp pentru realizarea unei scheme care să permită reluarea orelor din septembrie.

„Nu avem foarte multe detalii despre scenariile avansate de Guvern. Fizic, 100% la şcoală nu ne putem întoarce, iar scenariul hibrid este neclar, pentru că nu se specifică dacă lecţiile se vor transmite live în timpul orele de curs, pentru cei de acasă, sau dacă profesorii vor fi nevoiţi să predea de doua ori, o data în sala de clasă şi apoi să reia pe platformele de învăţare la distanţă”, a mai spus reședintele AEC.

Articolul Asociația Elevilor din Constanța a trimis un ceas și o listă de revendicări Guvernului: În rural, elevii să meargă la școală; în orașe cu multe infectări, să învețe online apare prima dată în Edupedu.

Close