ASE București a aderat la UNICA, rețea internațională a universităților din capitalele europene

ASE București a aderat la UNICA, rețea internațională a universităților din capitalele europene

Academia de Studii Economice din București a fost admisă în Rețeaua Universităților din Capitalele Europei UNICA, potrivit unui anunț al instituției de învățământ superior. ASE va deveni membru din 1 ianuarie 2021.

Misiunea UNICA Network este de a facilita colaborările internaționale, schimbul de bune practici și de a promova leadership-ul academic pe baza colaborării între universitățile membre, potrivit comunicatului ASE. 

Rețeaua a fost fondată în 1990 și reunește 53 de universități din 37 de capitale europene, peste 175000 de angajați, cadre didactice și cercetători, și aproximativ 2 milioane de studenți. Universitatea din București face parte, de asemenea, din această asociere.

Articolul ASE București a aderat la UNICA, rețea internațională a universităților din capitalele europene apare prima dată în Edupedu.ro.

Close