Aproape 16.000 de cazuri de abuz, neglijare şi exploatare a copilului, înregistrate în România în 2021 – raport oficial

Aproape 16.000 de cazuri de abuz, neglijare şi exploatare a copilului, înregistrate în România în 2021 – raport oficial

Un număr de 15.925 de cazuri de abuz, neglijare şi exploatare a copilului au fost înregistrate în 2021, dintre care 6.987 în mediul urban şi 8.938 în rural, conform statisticilor Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie (ANDPDCA), relatează Agerpres.

Cele mai multe cazuri au fost de neglijare – 10.303, dintre care 6.023 în mediul rural. Anul trecut, au fost închise 7.495 cazuri de neglijare, iar în 150 de situaţii s-a iniţiat urmărirea penală a celor responsabili.

Anul trecut, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului a dispus plasamentul în regim de urgenţă pentru 3.121 de copii, iar pentru 239 de copii plasamentul de urgenţă a fost dispus de instanţă.

De precizat, Telefonul Copilului 119 funcționează din acest an, iar în aprilie, peste 39.600 de apeluri au fost la numărul unic, de la copii, persoane fizice sau angajați ai unor instituții, de-a lungul celor trei luni și jumătate de la lansarea acestuia.

Foto: © Gan ChaonanDreamstime.com  / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Citește articolul integral pe G4media.ro

Articolul Aproape 16.000 de cazuri de abuz, neglijare şi exploatare a copilului, înregistrate în România în 2021 – raport oficial apare prima dată în Edupedu.ro.

Close