Apel al Fundaţiei “Doina Cornea” de susţinere a candidaturii Anei Blandiana la Premiul Nobel pentru literatură 2020

Apel al Fundaţiei “Doina Cornea” de susţinere a candidaturii Anei Blandiana la Premiul Nobel pentru literatură 2020

Fundaţia „Doina Cornea” lansează, sâmbătă, un apel de susţinere a candidaturii scriitoarei Ana Blandiana la Premiul Nobel pentru literatură pe anul 2020, transmis „întregii societăţi româneşti, instituţiilor statului, fundaţiilor şi asociaţiilor”.

„Pentru că România are încă valori şi pentru că acestea trebuie să fie respectate şi cunoscute – atât în ţară, cât şi în străinătate -, Fundaţia „Doina Cornea”, împreună cu alte personalităţi marcante ale vieţii literar-culturale româneşti şi din diaspora, propune şi susţine candidatura doamnei Ana Blandiana la Premiul Nobel pentru literatură pe anul 2020″, precizează Fundaţia „Doina Cornea” în apelul transmis sâmbătă AGERPRES.

 

 

Articolul Apel al Fundaţiei “Doina Cornea” de susţinere a candidaturii Anei Blandiana la Premiul Nobel pentru literatură 2020 apare prima dată în Edupedu.

Close