Anisie, despre funcția lui Beuran la CNATDCU: Imediat după reținere, am solicitat ca funcția de președinte al comisiei pentru medicină să fie preluată de vicepreședinte

Anisie, despre funcția lui Beuran la CNATDCU: Imediat după reținere, am solicitat ca funcția de președinte al comisiei pentru medicină să fie preluată de vicepreședinte

Ministrul interimar și propus al Educației, Monica Anisie, a declarat în cadrul audierilor de la Parlament că a cerut președintelui CNATDCU ca funcția de președinte al comisiei pentru medicină – deținută până acum de Mircea Beuran, să fie preluată de vicepreședinte.

Întrebată în cadrul audierilor “în ce măsură Beuran mai poate fi președinte al comisiei de medicină din CNATDCU?”, Monica Anisie a răspuns:

  • dumnealui era președintele comisiei pentru medicină din CNATDCU. Imediat ce s-a luat măsura reținerii, am solicitat secretarului CNATDCU, pentru a nu pune în imposibilitate funcționarea comisiei, să transmită președintelui CNATDCU solicitarea de a prelua președinția comisiei vicepreședintele, așa cum prevede cadrul legal. Regulamentul CNATDCU nu prevede situații de suspendare a președintelui din funcție, în astfel de situații, dar am transmis adresa către președinte și aștept un răspuns de la acesta. Avem în vedere și modificarea acestui regulament al CNATDCU, pentru ca în felul acesta să avem baza legală ca în astfel de situații să luăm măsurile așa cum ar trebui”.

 

 

 

Articolul Anisie, despre funcția lui Beuran la CNATDCU: Imediat după reținere, am solicitat ca funcția de președinte al comisiei pentru medicină să fie preluată de vicepreședinte apare prima dată în Edupedu.

Close