Alianța organizațiilor studențești: Premierul Cîțu nu a acceptat nimic în privința gratuității transportului feroviar, din “motive ideologice”

Alianța organizațiilor studențești: Premierul Cîțu nu a acceptat nimic în privința gratuității transportului feroviar, din “motive ideologice”

Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) își exprimă, într-un comunicat de presă, “indignarea” față de refuzul premierului Florin Cîțu privind gratuitățile de transport pentru studenți, în discuțiile avute miercuri de reprezentanții asociației cu cei ai guvernului. ANOSR arată că premierul s-a “poziționat ferm împotriva gratuității studenților la transportul feroviar, invocând considerente ideologice”.

“Ideologia politică se opune gratuității studenților”, afirmă ANOSR după întâlnirea acută cu premierul Cîțu, cu ministrul Educației Sorin Cîmpeanu și cu secretarul de stat pentru învățământ superior, Gigel Paraschiv.

ANOSR:

  • “Suntem profund indignați de faptul că reprezentanții Guvernului nu au acceptat nici măcar extinderea limitei de vârstă sau asigurarea gratuității de la domiciliu la centrul universitar.  Vom continua demersurile la Parlament și sperăm că partidele își vor respecta angajamentele date.”

Articolul Alianța organizațiilor studențești: Premierul Cîțu nu a acceptat nimic în privința gratuității transportului feroviar, din “motive ideologice” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close