A fost lansat Apelul național de proiecte Erasmus+ / Bugetul României pentru acest program, pe 2021, este de 89,1 milioane de euro

A fost lansat Apelul național de proiecte Erasmus+ / Bugetul României pentru acest program, pe 2021, este de 89,1 milioane de euro

Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale (ANPCDEFP) a lansat Apelul Național la Propuneri de Proiecte Erasmus+ 2021, program de susținere a mobilității și cooperării la nivel european. Documentul prevede că în acest an bugetul României pentru programul Erasmus+, acțiuni descentralizate, este de 89,1 milioane de euro.

Cele mai mari alocări inițiale sunt pentru proiecte de mobilitate – învățământ superior (29,5 milioane de euro) și formare profesională (vocational education and training) – 12,2 milioane de euro.

Noul program Erasmus+, lansat la sfârșitul lunii trecute, are un buget alocat pentru perioada 2021-2027, la nivel european, de 26,2 miliarde de euro și se estimează că 10 milioane de europeni vor beneficia de pe urma lui.

Citește și: Primul program de lucru anual Erasmus+ din perioada 2021-2027 a fost adoptat de Comisia Europeană

Articolul A fost lansat Apelul național de proiecte Erasmus+ / Bugetul României pentru acest program, pe 2021, este de 89,1 milioane de euro apare prima dată în Edupedu.ro.

Close