A fost atinsă supremația cuantică? Explicația fizicianului Cristian Presură

A fost atinsă supremația cuantică? Explicația fizicianului Cristian Presură

“Ați auzit că săptămânile acestea am trecut printr-un moment istoric? Calculatoarele cuantice le-au depășit, pentru prima dată, pe cele clasice! Momentul se numește ‘supremație cuantică’. Cât adevăr este?”, se întreabă fizicianul Cristian Presură, care a analizat în detaliu “afacerea” supremației cuantice. Într-o explicație video publicată astăzi pe vlogg-ul său – Fizica cu Cristian Presură – cercetătorul răspunde la întrebarea: “trăim noi acum un moment istoric, echivalent aselenizarii?”

Fizicianul Cristian Presură este cercetător la compania Philips în Olanda, autor al volumului “Fizica Povestită” publicată de Editura Humanitas și este cunoscut pentru evenimentele de popularizare a științei la care participă. Face parte din grupul construit de Universitatea din București cu scopul de deschide știința către publicul larg. Din luna aprilie, cercetătorul și-a lansat vlogg-ul Fizica cu Cristian Presură.

Citește și:

 

 

 

 

Articolul A fost atinsă supremația cuantică? Explicația fizicianului Cristian Presură apare prima dată în Edupedu.

Close